چک برگشتی حقوقی

آیا چک برگشتی حقوقی زندان دارد؟

چک یکی از ابزار انجام معاملات است که بعضا افراد با صدور آن پرداخت های خود را انجام می دهند. همه ما همیشه در مورد دردسرهای ناشی از صدور چک شنیده ایم، اما این دردسرها چرا به وجود می آیند؟ دلیل اصلی آن شاید عدم گاهی نسبت به شرایط و مقررات و قواعد حاکم بر چک، وصول و صدور آن است. اگر ندانیم چه قانونی بر چکی که صادر می کنیم حاکم است ممکن است عواقب زیانباری برای ما داشته باشد. یکی از ابتدایی ترین موضوعاتی که باید بدانیم این است که آیا چک ما حقوقی است و یا چک کیفری ؟ آیا چک برگشتی حقوقی زندان دارد؟ آی دعاوی چک مربوط به کار وکیل چک حقوقی است یا وکیل کیفری؟

چک حقوقی چیست؟

چک به دو دسته حقوقی و کیفری تقسیم می شود، یعنی چک حقوقی را باید در دادگاه عمومی حقوقی و چک کیفری را در دادگاه کیفری پیگیری کرد. برای تشخیص این موضوع قانون گذار شرایطی که منجر به حقوقی شدن چک می شود را تعیین کرده است. این موارد که در ماده 13 قانون صدور چک مقرر شده است از قرار زیر است:

  • در صورتی که ثابت شود چک سفید امضا داده شده باشد.
  • هرگاه در متن چک وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی شده باشد.
  • چنانچه در متن چک قید شده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله و یا تعهدی است.
  • هرگاه بدون قید در متن چک ثابت شود که وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی بوده یا چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است.
  • در صورتی که ثابت شود چک بدون تاریخ صادر شده و یا تاریخ واقعی صدور چک مقدم بر تاریخ مندرج در متن چک باشد.
  • در صورتی که در مهلت 6 ماهه دریافت گواهی عدم پرداخت، این گواهی دریافت نشود دیگر امکان پیگیری کیفری چک وجود ندارد و از این رو چک حقوقی خواهد بود.

مراحل شکایت

حال اگر چک شما یکی از شرایط بالا را دارد و برگشت خورده است اولین موضوعی که باید به آن دقت کنید این است که دعوای چک برگشتی حقوقی خود را می خواهید علیه چه کسی اقامه کنید؟ صادر کننده چک، ضامن و یا ظهر نویس؟ دانستن این موضوع از این جهت مهم است که مهلت اقامه دعوای چک برگشتی درباره این افراد متفاوت است.

اقامه دعوی چک برگشتی حقوقی علیه صادر کننده و ضامن صادر کننده: این دعوای مقید به مهلت خاصی نیست و شما هر زمانی می توانید این دعوی را در دادگاه مطرح کنید.

اقامه دعوی چک برگشتی حقوقی علیه ظهرنویس: برای اقامه دعوی علیه ظهرنویس مهلت اعتبار چک برگشتی به این ترتیب معین می شود که شما باید ظرف 15 روز از تاریخ سررسید چک اقدام به دریافت گواهی عدم پرداخت کنید و بعد از آن ،از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت 1 سال مهلت دارید دعوای خود را اقامه کنید. در غیر این صورت دیپگر دعوای شما علیه ظهرنویس در دادگاه پذیرفته نخواهد شد.

بعد از اینکه خوانده دعوی خود را مشخص کردید و مدارک خود را آماده کردید، می توانید دادخواست خود را در سامانه قضایی ثبت کنید و دعوای مطالبه چک برگشتی حقوقی خود را مطرح کنید.

قوانین چک برگشتی و حکم جلب

بعد از صدور حکم قطعی از دادگاه شما باید به دادگاه صالح درخواست صدور اجراییه کنید تا وارد عملیات اجرایی حکم دادگاه شوید.

بعد از صدور اجراییه از تاریخ ابلاغ آن به محکوم علیه، 10 روز به او مهلت قانونی داده می شود تا حکم دادگاه را اجرا کند و طلب شما را بپزدازد.

سوالی که اغلب در این شرایط ایجاد می شود این است که اگر حکم را اجرا نکرد وضعیت چه خواهد بود؟ آیا عدم پرداخت چک برگشتی حقوقی زندان دارد؟

در پاسخ باید گفت در صورتی که محکوم علیه در مهلت مقرر بدهی خود را پرداخت نکرد شما می توانید به طرق قانونی اموال و دارایی او را توقیف کرده و از اموال توقیف شده به میزان وجه چک به شما پرداخت خواهد شد. اما در صورتی که اموالی از محکوم به دست نیاوردید می توانید از دایره اجرای احکام تقاضای حکم جلب محکوم را بنمایید.

مقالات مرتبط:

مطالبه چک از ورثه

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *