• سوالات متداول

پاسخ به سوالات رایج شما عزیزان

سوال: چندی پیش فردی با پدرم گلاویز شد در حد فحاشی و سر و صدا و من با یک چوب خشک به طرف آن مرد که در داخل ماشین نشسته بود رفتم و فقط یک ضربه به ماشین این آقا وارد کردم بدون اینکه خسارتی پیش بیاد. حال طرف از من شکایت کرده است؟

پاسخ: اگر دلیل بر ارتکاب جرم تخریب وجود داشته باشد دادگاه شما را محکوم به تحمل مجازات می نماید و اگر تخریبی صورت نگرفته باشد و شروع جرم نباشد و در حد توهین و تهدید هم قابل پیگیری نباشد دادگاه شما را تبرئه خواهد کرد لیکن پیشنهاد می کنم دوستانه حل و فصل نمایید.

سوال: سلام کبودی زیر چشم چه قدر باید هزینه کنم دیه بگیرم؟

پاسخ: پرداخت دیه کبودی چشم در صورت وجود دلیل برای اثبات که کبودی واقع شده و ضارب یا مقصر آن شخص معین است از طریق شکایت کیفری در دادسرا و دادگاه قابل مطالبه است و هزینه های دادرسی از طرف شما باید پرداخت شود که رقم بالایی نیست.

سوال: سلام خودرو من که پلاک هم به نام خودم هست توقیف شده به عنوان فرار از دین یه نفر که همسرش ازش شکایت کرده لازم به ذکر هست که من اصلا از همسر این خانم نخریدم قبل من یک بار تعویض پلاک شده و من از نفر دوم خریداری کردم لطفا راهنماییم کنین؟

پاسخ: بستگی به تاریخ فروش ماشین توسط شخص اولیه که اکنون طرف شکایت همسرش می باشد دارد اگر دلائل کافی برای فروش اموال به قصد فرار از پرداخت دین وجود داشته باشد احتمال ابطال معاملات انجام شده وجود خواهد داشت که در این خصوص شما بهتر است اکنون که به عنوان خریدار ماشین هستید نسبت به اعلام اعتراض در دادگاه توقیف کننده خودرو اقدام کنید.

سوال : من سال۹۴حکم کیفری گرفتم(دررابطه با واحد پیش فروشی که سال۹۱خریدم و قرار بود۱ساله تحویل بده و تحویل نداد).حکم کیفری۷سال زندان و رد اموال.ولی من پولم رو نمیخوام فقط واحد میخوام(واحدم وجود داره ولی نیمه کاره).پولی ام بهم نداده.فقط چند ساله زندانه.میشه دادخواستی بنویسم که من فقط واحدمو میخوام؟
جواب : اگر میان طرفین دعوا قرارداد فروش معتبر و صحیحی موجود باشد میتوان با تنظیم دادخواست الزام به تسلیم مبیع و الزام به تنظیم سند خود واحد را مطالبه کرد. علی الظاهر با توجه به گفته های شما احتمال می رود امکان اخذ واحد وجود نداشته باشد اما برای اینکه اقدام بهتر و موثری صورت گیرد باید با محتویات دعوا و پرونده به وکیل بر بررسی جزییات مراجعه فرمایید.

سوال: برا اثبات وجه پرداختی رسیدهای بانکی موجوده،واسه خریدهایی که کردم چیکاربایدکنم؟؟

پاسخ: با سلام متوجه سوال نشدم لیکن در صورت وجود رسید پرداخت شما می توانید از وصول کننده مطالبه کنید.

سوال: باسلام من بعداز ۵ سال فهمیدم همسرم قبلا ازدواج کرده روز اول به نحوی فهمیدم اما با یکسری توجیح وبهانهبنده رو مجاب به زندگی کردن ولی سه روز پیش یکی از بستگان همسرم به خاطر دشمنی که از قبل با خانواده همسرم داشت فیلم مراسم عقد همسرم را برام آورد و بعد مشاهده و تعرض به کار کثیفی که باهام کردن توسط خواهر و برادرهای همسرم از منزل محل سکونتم که ملک پدری ورثه ای می‌باشد مرا بیرون کردن نمی‌دونم این همه هزینه و کارهای سنگینی که کردم و مقداری که پس انداز کردم نزد همسرم مانده چه کاری میتونم انجام بدم اصلا میتونم کاری کنم.

پاسخ: اگر در ابتدا از این موضوع اطلاع داشته و ازدواج کرده باشید اقدام حقوقی متصور نیست . اگر در‌ ابتدا آگاه نبودید و‌ به شرط دوشیزه بودن ازدواج کرده باشید و‌ اکنون خلاف آن احراز و اثبات شده باشد می توانید به عنوان تدلیس در امر ازدواج اقدام کنید.

سوال: میخواستم بپرسم تکلیف اسباب و اثاثیه منزل در دادخواست طلاق چیه؟

پاسخ: توافقی قابل انجام است اگر اختلاف باشد باید اقدام حقوقی برای استرداد جهیزیه کرد.

سوال:من با یه آقایی در ارتباط هستم و تازه فهمیدم متاهل هستن و ما با هم قصد مهاجرت داریم ایشون به من گفتن میخوان از همسرشون جدا بشن و من با یه مشاور صحبت کردم ایشون به من گفتن ازشون یه تضمین محضری بگیرین آیا همچین چیزی صحت داره و قابل اجرا هست؟
جواب: مرد با اجازه همسر اول حق ازدواج با شخص دیگر را دارد و برابر قانون می بایست ازدواج رسما در شناسامه ثبت شود بنابراین اگر به قصد اینکه زن و شوهر هستید می خواهید مهاجرت کنید بهتر است اول رسما ازدواج شما ثبت شود بعد اقدام کنید و تضمین هم برای شما به این شکل از نظر مالی شاید موثر باشد به شرط داشتن تمکن مالی تضمین دهنده.
سوال: حکمی که غیابی صادر شده واز مدت اعتراض و تجدید نظر گذشته چگونه میتوانم برای دفاع اقدام کنم؟
پاسخ: برای حکم غیابی اگر اثبات کنید مطلع نبودید می توانید اعتراض کنید

سوال: ماچهاربرادر و چهارخواهر و مادرم یک خانه پدری از پدرم مانده که تقسیم شده و هشت سند بنام چهار پسر و چهار دختر صادرکردند و اینک دوپسر و یک دختر نیاز به پولداریم میخواهیم سهم خودمان رابفروشیم امابقیه حاضر نمیشوند لطفا مارارهنمایی کنید؟

پاسخ: برابر قانون بعد از فوت وراث حین الفوت مالک ماترک متوفی می شوند و با توجه به اینکه شما اقدام به اخذ سند مشاعی برای ملک نموده اید می توانید نسبت به فروش سهم مشاعی خود اقدام کنید لیکن اگر قصد داشته باشید نسبت به فروش شش دانگ اقدام نمایید می بایست ابتدا به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه و تقاضای افراز نمایید و بعد از صدور گواهی عدم افراز و قطعی شدن ان از طریق دادگاه تقاضای دستور فروش نمایید و در صورت کامل بودن مستندات دادگاه اقدام به صدور رای بر فروش شش دانگ ملک و تقسیم مبلغ ان بین وراث می نماید.

سوال: مدیر عامل هر دو شرکت ایرانی و خارجی یک نفر هست و مد نظر بنده حق فروش و توزیع محصول به شرکت خارجی هست که در شرکت ایرانی ساخته شده است. آیا این کار امکان پذیر هست؟

پاسخ: بله ولی برابر قانون ایران باید مصوبه مجمع باشد به جهت اینکه مدیران یکی هستند، اگر دو شرکت جداگانه باشد.

سوال: من امروز کار دورکاری دفاتر موسسه حقوقی درتهران شروع کردم چطوری باید مطمئن بشم دفتر حقوقی کارش قانونی؟

پاسخ: با سلام شما باید مستندات مربوط به موسسه مانند آگهی ثبت، مجوز وکالت را ملاحظه کنید.

سوال: ما میخوایم یک شرکت ثبت کنیم، ولی یکی از اعضا شرکت خارجی هست. مدارک و شرایط رو میخواستم بدونم و اینکه امکانش هست؟

پاسخ: شما می توانید با یک شریک خارجی اقدام به ثبت شرکت در ایران نمایید. شخص خارجی باید مدارک خود اعم از آگهی تاسیس و آخرین تغییرات را برای ثبت شرکت ارائه دهد و کد فراگیر اخذ کند کلیه فرم های مربوط به ثبت شرکت باید توسط شخص خارجی امضا شود.

سوال: با سلام من از شهریور ماه ۹۸ طی قراردادی اقدام به همکاری با شرکتی به عنوان حسابدار کردم در پایان سال تمامی موارد عیدی سنوات و مرخصی هام رو بهم پرداخت کردند بجز ماموریت هایی که انجام داده بودم که مورد قبولشون نبود و در این مدت بیمه هم شدم فروردین که کلا شرکت تعطیل بود بجز یکی دوروز و در اردیبهشت هم به علت عدم توافق با کارفرما همکاریم پایان یافت حالا میخوام بدونم برای تسویه چه مواردی رو مثلا حقوق رو باید ازشون بگیرم و این که تکلیف بیمم برای ۲ ماه فروردین و اردیبهشت چی میشه؟

پاسخ: سلام اگر توافقی نسبت به ادامه کار داشته باشید باید حق السعی و بیمه شما در دو ماه اول انجام شود.

یکی از وضوعاتی که عموم زوجین نسبت به آن آگاهی ندارند، حقوق زن و مرد نسبت به یکدیگر است!

شاید برای شما هم سوال شده باشد که شخص فوت شده به چه میزان حق تصرف در اموال خود را دارد!

یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید از آن اطلاع داشته باشید، چگونگی مراجعه به مراجع قضایی و شرایط آن است!

شاید پیش خود تصور کرده اید که تا هر سنی و یا با هر مدرک تحصیلی ای میتوان در این آزمون ها شرکت کرد. اما سخت در اشتباهید!

توجه

برای دریافت مشاوره رایگان حقوقی به صفحه تماس با ما یا صفحه اصلی مراجعه کنید!