اجرا گذاشتن مهریه از طریق شورای حل اختلاف

اجرا گذاشتن مهریه از طریق شورای حل اختلاف

دریافت مهریه از طریق اجرا گذاشتن مهریه

اجرا گذاشتن مهریه از طریق شورای حل اختلاف یکی از موضوعات مهم و بحث برانگیز حقوقی که تبدیل به یک مشکلی اجتماعی شده است، موضوع مهریه و اجرا گذاشتن مهریه است. با توجه به شرایط، قوانین و جزئیات مربوط به دریافت مهریه، حتما برای اجرا گذاشتن مهریه و انجام مراحل قانونی نیاز به دریافت مشاوره حقوقی و مراجعه یک وکیل خوب و متخصص در زمینه مهریه وجود دارد.

روش های دریافت مهریه

یک خانم بعد از طلاق و یا در طول مدت زندگی با همسرش، می تواند مهریه خود را مطالبه کند. با توجه به روند قانونی و زمان بری که برای دریافت مهریه باید طی شود، بهتر است تا حد امکان، مهریه به صورت توافقی دریافت شود اما اگر مرد حاضر به پرداخت مهریه نباشد، خانم ناگزیر است از روش های قانونی برای دریافت مهریه استفاده کند.

اولین و بهترین روش برای دریافت مهریه، اجرا گذاشتن مهریه از طریق شورای حل اختلاف و اجرای آن از طریق اداره اجرای ثبت است. زوجه می تواند با مراجعه به اجرای ثبت، اموال زوج را توقیف کند و با این کار از انتقال اموال او به شخص دیگر جلوگیری کند. روش دیگر برای دریافت مهریه در صورت نبود شرایط اقدام از طریق ثبت و به نتیجه نرسیدن آن، اقدام از طریق دادگاه است.

از جمله راه های دیگری که زوجه می تواند برای تحت فشار دادن مرد و دریافت مهریه استفاده کند، ممنوع الخروج کردن مرد است. به این صورت که اگر مهریه عندالمطالبه باشد و مرد، تمکن مالی کافی را برای پرداخت مهر داشته باشد و باز هم مهریه زوجه را نمی پردازد، زوجه می تواند او را از طریق اداره اجرای ثبت، ممنوع الخروج کند تا از این طریق او را مجبور به پرداخت مهریه کند.

راه دیگر این است که اگر ارزش مادی مهریه خانم زیر 20 میلیون تومان باشد، می تواند از طریق شورای حل اختلاف، مهریه خود را مطالبه کند. هرچند معمولا محدودیت هایی که شوراهای حل اختلاف دارند موجب می‌شود بیشتر افراد به دادگاه مراجعه کنند اما اقدام از طریق شورای حل اختلاف مزایای نیز دارد.

با اقدام از طریق شورای حل اختلاف، مراحل دادرسی کوتاه تر می شود و متقاضی در نوبت نمی ماند، اما اگر مبلغ مهریه بالای 20 میلیون است، بهتر است برای اجرای مهریه از سایر راه های قانونی مذکور، استفاده شود.

مراحل اخذ مهریه از طریق شورای حل اختلاف

طبق ماده 4 قانون حمایت خانواده بررسی دعاوی خانواده مانند دعاوی مهریه، تمکین، حضانت و نفقه در صلاحیت دادگاه خانواده است. اما رسیدگی دعاوی مربوط به مهریه، جهیزیه و نفقه، در صورتی که این شرایط را داشته باشند در شوراهای حل اختلاف باید مطرح شود.

اگر مبلغ دعاوی مربوط به مهریه، نفقه و جهیزیه تا ۲۰ میلیون تومان باشد.

اگر پیش از طرح دعاوی مذکور، درخواست طلاق مطرح نشده باشد، چراکه درخواست طلاق در صلاحیت دادگاه خانواده قرار دارد.

لذا اگر دادگاه خانواده، حکم طلاق را صادر کند، وضعیت جهیزیه، مهریه و نفقه را هم در همان حکم، مشخص می‌کند و دیگر نیازی به رسیدگی این دعاوی توسط شورا نیست.

رسیدگی به دعوای مطالبه مهریه در این موارد با ارائه دادخواست به شورای حل اختلاف شروع می شود. زوجه باید توجه داشته باشد که اگر ظرف مدت 10 روز از زمان صدور قرار تامین خواسته، دادخواست اصلی مطالبه مهریه ثبت نشود، با درخواست زوج، اموال از توقیف آزاد می شود.

با اقدام زوجه از طریق شورای حل اختلاف برای مطالبه مهریه، اگر زوج توان پرداخت مهریه را نداشته باشد، می تواند با ارائه دادخواست اعسار، تقاضای تقسیط مهریه را داشته باشد.

وکیل مطالبه مهریه

خانومی که قصد دریافت مهریه خود را دارد، باید بداند که بدون داشتن تجربه و دانش حقوقی، نمی تواند به راحتی این راه را به پایان برساند، بنابراین بهتر است برای انتخاب بهترین و سریعترین روش دریافت مهریه از مشاوره و کمک یک وکیل متخصص در دعاوی خانواده و مهریه استفاده کند.

خانم برای انتخاب بهترین وکیل مهریه، باید عواملی مانند: دانش، تخصص، سابقه، حسن نیت، مهارت و تجربه وکیل را بررسی کند.

مقالات مرتبط:

ثبت طلاق ایرانیان خارج از کشور توسط وکیل

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *