به طرفیت یعنی چه

اصطلاح حقوقی «به طرفیت» چه معنایی دارد ؟

 بعد از اینکه یک دعوا در دادگاه مطرح می شود مراحلی طی می شود و ابلاغیه ها و اخطاریه و احضاریه هایی برای فرد ارسال می شود که در هر کدام موضوعات و مواردی نوشته شده است که مطالعه آن نیازمند دانش حقوقی است. اصطلاحاتی در این ابلاغیه ها وجود دارد که افراد اغلب معنی آن را نمی داند و به همین دلیل در درک آنچه برای آنها ارسال شده اند به مشکل بر می خورند و احتمالا متوجه نمی شوند که پرونده آنها در چه مرحله ای قرار دارد و چه اقدامی لازم است انجام شود. یکی از سوالات رایج در این زمینه معنی «به طرفیت» است که در ابلاغیه ها درج می شود و این سوال مطرح می شود «که دعوای فلانی به طرفیت فلانی یعنی چه» در ادامه درباره معنی این اصطلاح توضیح می دهیم.

معنی به طرفیت در حقوق

اگر با دادگاه سر و کار داشته باشید حتما برای شما ابلاغیه آمده است و در آن این عبارت را دیده «نسبت به دعوی …. به طرفیت مبنی بر ….. طی شماره مورخ …..  رای مورد اعتراض …..» در این عبارت به طرفیت یعنی کسی که مخاطب شما در دعوا بوده است و طرف شما محسوب می شده است.

همانطور که می دانیم هر دعوا دو طرف دارد، یک خواهان که مدعی محسوب می شود و اقامه دعوا می کند و یک خوانده که دعوا علیه او اقامه شده است؛ در واقع خواهان دعوا را بطرفیت خوانده اقامه کرده است؛ اما به طور دقیق تر به طرفیت یعنی طرف مخاطب دعوا که می تواند خواهان، خوانده، متهم یا شخص ثالث باشد که این موضوع در هر ابلاغیه با ابلاغیه دیگر متفاوت است. بنابراین به طرفیت یعنی دعوایی که شما به طرفیت فرد دیگری اقامه کردیده اید و این دعوا در وضعیت مذکور در ابلاغیه قرار دارد.

دعوای به طرفیت مبنی بر یعنی چه

تا اینجا متوجه شدیم که به طرفیت یعنی دعوایی که شما یکی از طرف های آن بوده اید و دیگری طرف مقابل شما بوده است.

به طرفیت مبنی بر مثلا دعوای به طرفیت مبنی بر سرقت تعزیری یا به طرفیت مبنی بر کلاهبرداری یعنی دعوایی که اقامه شده و شما یکی از طرف های دعوا بوده اید و این دعوا بر اساس موضوعی مانند سرقت، کلاهبرداری یا هر موضوع دیگری بوده است. بنابراین اصطلاح «مبنی بر» اساس دعوا و موضوع دعوا را بیان می کند.

معنی کلی اصطلاح به طرفیت مبنی بر

در یک جمع بندی می توان این اصطلاح را در یک ابلاغیه این گونه تعریف کرد مثلا در ابلاغیه ذکر شده است «نسبت به دعوی (نام شما به عنوان خواهان) به طرفیت مبنی بر سایر دعاوی مالی طی شماره مورخ 10/05/1387 رای مورد اعتراض نقض و پرونده اعاده شد» این عبارت به طور کلی یعنی اینکه دعوایی که شما علیه دیگری اقامه کرده اید و در مرحله بدوی برای آن رای صادر شده است، بعد از اعتراض شما به مرحله تجدیدنظر رفته و در این مرحله اعتراض پذیرفته نشده و همان حکم دادگاه بدوی تایید شده است.

مقالات مرتبط:

مشاوره حقوقی کیفری

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *