توقیف اموال برای مهریه

توقیف اموال برای مهریه

وقتی عقد نکاح بین زن و شوهر منعقد می شود مرد و زن در برابر هم تکالیف و مسئولیت هایی دارند از جمله اینکه مرد موظف است به محض مطالبه زن مهریه او را بپردازد. مهریه در هر شرایطی باید پرداخت شود حتی اگر زن از مرد تمکین نکند که در این شرایط تنها می توان از اهرم فشار نفقه استفاده کرد وگرنه عدم تمکین زن باعث عدم پرداخت مهریه نمی شود. گاهی پیش می آید که بر اثر اختلاف ها یا تصمیمات شخصی زوجه تصمیم می گیرد که اقدام به توقیف اموال مرد برای مهریه کند. البته باید در نظر داشته باشید که توقیف اموال برای مهریه تمام مهریه را شامل می شود و موضوع آن از شمول قوانین مربوط به مهریه تا 110 سکه متفاوت است.

مراحل توقیف اموال برای مهریه

قبل از هر چیزی باید دقت کنید با توجه به اینکه در پروسه توقیف اموال ممکن است اموال جا به جا شود و توسط مرد به دیگری منتقل شود و وجود ظرافت های قانونی مراجعه به یک وکیل مهریه ضروری است. با این حال برای توقیف اموال برای مهریه زوجه هم می تواند به دادگاه و هم به اداره ثبت مراجعه کنند.

مراجعه به دادگاه خانواده

در این روش زوجه با ارائه دادخواست به دادگاه خانواده دادخواستی با موضوع خواسته تامین خواسته برای مطالبه به مهریه ارائه می کند. دادگاه به کمک اجرای ثبت اموال را توقیف می کند البته باید توجه داشته باشید که ظرف 10 روز از صدور قرار تامین خواسته باید دادخواست مطالبه مهریه را به دادگاه بدهید. در واقع چیزی که شما از دادگاه می خواهید اول توقیف اموال با قرار تامین خواسته است تا از نقل و انتقال آن جلوگیری کنید و بعد از آن درخواست مطالبه مهریه است.

مراجعه به اداره ثبت

این امکان فراهم شده است تا زوجه با مراجعه به اداره ثبت محل وقوع عقد درخواست صدور اجراییه کند. درخواست صدور اجراییه یعنی اینکه اداره ثبت به مرد مهلت می دهد تا مهریه زن را بپردازد. در صورتی که مرد به اجراییه عمل نکرد و مهریه را نپرداخت زن می تواند اموال مرد را توقیف کند.

لیست اموال قابل توقیف برای مهریه

برای توقیف اموال هر مالی را به جز آنچه که مستثنیات دین محسوب می شود را می توان توقیف کرد از جمله آپارتمان، زمین، خانه، مغازه، ماشین، حساب بانکی، سهام، حقوق کارمندی، دینی که شخص دیگری باید به مرد بپردازد و …

به طور کلی هر گونه مال منقول یا غیرمنقول را در صورتی که به نام مرد باشد و مرد مالک آن باشد در لیست اموال قابل توقیف برای مهریه می تواند وجود داشته باشد.

زن از چه اموالی نمی تواند مهریه اش را بردارد ؟

همانطور که در بالا گفته شد اموالی وجود دارد به نام مستثنیات دین که زن نمی تواند برای دریافت مهریه خود آنها را توقیف کند. اما زن از چه اموالی نمی تواند مهریه اش را بردارد؟

طبق ماده 24 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی زن از اموال زیر نمی تواند مهریه را مطالبه کند و درخواست توقیف آنها را نماید:

مستثنیات دین صرفاً شامل موارد زیر است:

  • منزل مسکونی که عرفاً در شان محکوم‌علیه در حالت اعسار او باشد
  • اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع حوائج ضروری محکوم‌علیه و افراد تحت تکفل وی لازم است.
  • آذوقه موجود به قدر احتیاج محکوم‌ٌعلیه و افراد تحت تکفل وی برای مدتی که عرفاً آذوقه ذخیره می‌شود.
  • کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهل علم و تحقیق متناسب با شان آنها.
  • وسایل و ابزار کار کسبه، پیشه‌ وران، کشاورزان و سایر اشخاص که برای امرار معاش ضروری آنها و افراد تحت تکفلشان لازم است.
  •  تلفن مورد نیاز مدیون. مبلغی که در ضمن عقد اجاره به موجر پرداخت می‌شود، مشروط بر اینکه پرداخت اجاره‌ بها بدون آن موجب عسر و حرج گردد و عین مستاجره مورد نیاز مدیون بوده و بالاتر از شان او نباشد.

مدت زمان توقیف اموال برای مهریه

مدت زمان توقیف اموال برای مهریه با توجه به اینکه درخواست توقیف چه مالی را دارید، آن مال چه ویژگی هایی دارد و از چه طریقی اقدام می کنید و تا چه اندازه راه درست را رفته اید، متفاوت است. مثلا مدت زمان توقیف ماشین از طریق دادگاه معمولا 5 تا 4 روز است.

رفع توقیف اموال برای مهریه

بعد از اینکه خانم با انتخاب یکی از اموال قابل توقیف اقدام به توقیف اموال آقا کرد، پیامکی برای مرد می رود مبنی بر اینکه اموال او توقیف شده یعنی غیر قابل انتقال شده است، اگر آقا به این موضوع اعتراضی داشته باشد می تواند اعتراض خود را ثبت کند و درخواست رفع توقیف آن را کند. به طور کلی مرد زمانی می تواند درخواست رفع توقیف کند که ثابت کند مال جزء مستثنیات دین است یا به طریق دیگری قابل نقل و انتقال نیست.

مثلا در رفع توقیف خودرو مهریه مرد می تواند ثابت کند خودرو وسیله کار اوست و از طریق آن امرار معاش می کند یا در رفع توقیف خانه اگر مرد ثابت کند خانه او به اندازه نیازش برای زندگی است و خانه دیگری ندارد می تواند درخواست رفع توقیف بدهد البته این موضوع در مورد زمین و باغ اصولا جاری نیست و باغ و ویلا و زمین به سختی رفع توقیف می شوند.

در نتیجه آقایان برای رفع توقیف اموال برای مهریه ثابت کنند که توقیف آن مال باعث مشقت و سختی آنها در زندگی است و آن مال متناسب با نیاز آنهاست و می تواند جز مستثنیات دین باشد که البته در این روش می توانید به یک وکیل مهریه مراجعه کنید تا به شما راهنمایی های لازم را بدهد.

مقالات مرتبط:

مهریه عند الاستطاعه چیست؟

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *