جرم تجاوز به عنف

جرم تجاوز به عنف

جرم تجاوز به عنف انجام نزدیکی جنسی بدون رضایت قربانی و با استفاده از زور و غلبه است. در حقیقت تجاوز به عنف نوعی از زنا (رابطه نامشروع) است که همراه با عدم رضایت و خواست قربانی باشد.

تجاوز جنسی نوعی انحراف جنسی است که شخص به این دلیل که نمی‌تواند ایجاد رابطه انسانی، مشروع و قانونمند نیازهای خود را برطرف کند، با استفاده از زور و جبر و خلاف میل طرف مقابل به وی تجاوز می‌کند.

جرم تجاوز به عنف چیست؟

تجاوز به عنف جرمی است که در ردیف مجازات‌های جنایی قرار دارد. و در همه کشورها مجازات شدیدی دارد و به جنایت مربوط است. مجازات تجاوز به عنف در ایران طبق ماده 82 قانون مجازات اسلامی اعدام است.

تجاوز جنسی به عنوان یک جرم به شیوه‌های مختلف در قالب کودک‌آزاری از نوع آزار جنسی، زنای (رابطه نامشروع) با محارم (مانند خواهر، عمه و…)، سادیسم (دیگرآزاری) جنسی، پورنوگرافی (هرزه‌نگاری) و عورت‌نمایی انجام می‌شود و در دو حالت خود‌آزاری و دیگرآزاری نمایان می‌شود.

نحوه اثبات تجاوز به عنف

اثبات اینکه نزدیکی جنسی بدون رضایت قربانی و با زور و اکراه بوده و در حقیقت تجاوز اتفاق افتاده است، برعهده قربانی است که این موضوع مشکلاتی را در روند رسیدگی به این پرونده‌ها به وجود آورده است.

راه‌های اثبات عبارتند از:

1- متهم در نزد قاضی 4 بار به انجام این جرم اقرار کند و اعتراف وی در نزد پلیس ملاک رأی قاضی نمی‌باشد.

2- براساس ماده 120 قانون مجازات اسلامی علم قاضی یکی از راه‌های اثبات تجاوز به عنف (رابطه نامشروع با زور و اکراه) است. یعنی قاضی با توجه به اقرارهای کسانی که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند و سایر شواهد، جرم متهم را زنای به عنف تشخیص دهد.

3- یکی دیگر از راه‌های اثبات این جرم حضور چهار شاهد است.

سؤال: آیا اقرار زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، می‌تواند دلیلی برای اثبات جرم و صدور حکم از سوی قاضی شود؟

پاسخ: براساس شرع و قاعده حقوقی اقرار هر کسی علیه خودش نافذ و مؤثر است و اقرار زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، جزء شواهد محسوب می‌شود و برای علم قاضی مهم است.

مجازات (رابطه نامشروع با زور و اکراه) براساس قانون مجازات اسلامی

طبق بند (د) ماده 82 قانون مجازات اسلامی، زنای به عنف و اکراه موجب قتل زانی (مرد زناکار) اکراه کننده است.

1: اجرای حکم اعدام در مورد زنای به عنف (رابطه نامشروع با زور) نیازی به اجازه ولی امر مسلمین ندارد.

2: با توجه به این که در تعریف زنا و شرایط ثبوت حد بلوغ مجنی‌علیها (کسی که علیه او جنایتی رخ داده) شرط نشده و در بند د ماده 82 قانون مجازات اسلامی مطلق زنای با عنف و اکراه موجب قتل زانی (مرد زناکار) محسوب شده است و فرقی بین بالغه و غیربالغه گذاشته نشده است بنابراین زنای با غیربالغه و کودک به عنف و اکراه و زور مشمول بند د ماده 82 قانون مجازات اسلامی است.

3: در موردی که شخصی به عنف و اجبار با دختر باکره‌ای (دوشیزه) زنا کند و از وی ازاله بکارت (پاره شدن پرده بکارت دختران که از آن به بعد زن خوانده می‌شوند)، نماید علاوه بر مهرالمثل باید ارش‌البکاره (خسارت بکارت و دوشیزگی) را نیز که یکی به علت از بین بردن پرده بکارت و دیگری به اعتبار دخول است و هنگامی که اسباب آن‌ها محقق شد مسبب نیز تحقق خواهد یافت.

4: تعلق ارش‌البکاره مطلق است اعم از این که با رضایت زانیه (زن زناکار) عمل زنا و رابطه نامشروع انجام شده باشد یا بدون رضایت و به عنف و زور و اکراه که در صورت اول فقط ارش‌البکاره تعلق می‌گیرد و در صورت دوم علاوه بر ارش‌البکاره، مهرالمثل (مهریه‌ای که در روال جامعه برای زنان هم شأن زن تعیین می‌شود) را هم زانی و مرد زناکار باید پرداخت نماید.

مجازات زنا با کودک

زنا و رابطه نامشروع با صغیره (دختربچه) بدون عنف و اکراه تحقق یافته باشد، مجازات آن همانند مجازات زنا و رابطه نامشروع با زن بالغه بدون عنف و اکراه خواهد بود.

مقالات مرتبط:

زنای زن شوهردار

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *