قوانین حذف نام همسر از شناسنامه

قوانین حذف نام همسر از شناسنامه (بخش اول)

قوانین حذف نام همسر از شناسنامه موضوع جدایی و طلاق در جوامع امروزه به یکی از معضلات جامعه تبدیل شده است که امروزه بسیاری از زوج‌ها درگیر آن هستند و شاهد افزایش بی‌شمار آن در جامعه هستیم موضوعی که در قبال آن حذف کردن نام همسر شناسنامه چه برای آقا چه خانم از خواسته های این افراد به شمار می رود.

قانون حذف نام همسر از شناسنامه ماده ۳۳ قانون ثبت احوال میباشد و تنها مستند قانونی است که مقرر نموده: کلیه وقایع ازدواج و طلاق یا مرگ زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کلیه وقایع ثبت گردد و در شناسنامه انعکاس پیدا کند.

قوانین کامل حذف نام همسر از شناسنامه

اما باید بدانید برای حذف نام بعد فوت و یا بعد از طلاق و موارد دیگر در صورت باکره بودن زوجه یا باکره نبودنش شرایط متفاوتی وجود دارد که باید به آن توجه نمود.

در این مقاله سعی داریم تا با پروسه حذف نام همسر از شناسنامه، نمونه دادخواست حذف نام همسر از شناسنامه و موارد بسیار دیگر، هم چنین شرایط و مدارک لازم آن را مورد بررسی قرار داده و شما را با این موارد در جهت حل مشکل خود آشنا کنیم.

اگر تمایل دارید تا در مورد حذف نام همسر از شناسنامه اطلاعات جامعی به دست آورید، در ادامه مقاله با ما همراه شوید.

با توجه به‌ اینکه ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنی شناسنامه درج نخواهد شد. سؤالی که امروزه در بسیاری از پرونده ها و مراجعین مطرح می‌شود این است که اگر زن قبلا ازدواج داشته و طلاق گرفته باشد ولی در ازدواج دوم تا قبل از نزدیکی با شوهر باز کار زوجین به طلاق برسد آیا می توان از این ماده قانونی استفاده کند؟

اگر زوجین در این مسئله توافق داشته باشند که زناشویی بین ایشان واقع نشده است و به آن اقرار کنند که زوجه در این ازدواج غیر مدخوله محسوب می‌شود و به این طریق می‌توانند از اداره ثبت تقاضایی شناسنامه المثنی بدون درج ازدواج و طلاق قبلی کنند. به عبارتی اگر کسی طلاق گرفته باشد و مجددا ازدواج کند حتی اگر یک ساعت بعد از ازدواج باشد با سند ازدواج به ثبت احوال مراجعه کند ازدواج جدید با واقعه قبلی یعنی طلاق قبلی از شناسنامه حذف می‌شود در نهایت فقط آخرین ازدواج یعنی آخرین واقعه می‌تواند ًثبت گردد و بقیه پاک خواهد شد هرچند آقایان تا ۴ ازدواج همزمان می توانند ثبت کنند.

«نکته قابل توجه این که ازدواج قبلی زمانی که منجر به طلاق شود با ازدواج بعدی حذف می‌شود که این اختصاص به خانم یا آقا ندارد»

شرایط و چگونگی حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق

در صورتی که طلاق صورت بگیرد دو حالت وجود دارد:

۱- (اگر زوجه دوشیزه یا باکره باشد)

یعنی رابطه نزدیکی و زایل شدن پرده بکارت وجود نداشته باشد در این صورت هر یک از  زوجین می توانند با مراجعه به اداره ثبت احوال و سند طلاق که پیش تر در آن اشاره شد، طبق نامه پزشکی قانونی که زوجه دوشیزه می باشد درخواست حذف نام همسر خود را بنمایند.

۲- (اگر زوجه دوشیزه یا باکره نباشد)

در صورتی می توانند درخواست حذف نام همسر را از اداره ثبت احوال بنمایند که دوباره ازدواج مجدد نموده و این ازدواج به صورت رسمی ثبت شده باشد و نام همسر دوم در شناسنامه ثبت گردد که در این صورت با اطلاع همسر دوم می توانند درخواست حذف نام همسر اول را مطرح کنند بنابراین صرف انتخاب همسر دوم و معرفی آن، نمی تواند دلیلی برای حذف نام همسر اول باشد و باید ازدواج دوم رسماً ثبت گردد و نام همسر دوم در شناسنامه درج شود.

حذف در طلاق توافقی

در صورتی می‌تواند تعویض شناسنامه بعد از طلاق توافقی را درخواست کرد که در رای منعکس شده باشد که زوجه غیر مدخوله است و طلاق بائن غیر مدخوله می باشد همچنین رویه دادگاه در خصوص زوجه ای که اظهار می‌دارد باکره است این است که او را به پزشک قانونی معرفی کنند و گواهی بکارت اخذ نماید.

اما در صورت باکره نبودن به این صورت است که اگر هر یک از زوجین اقدام به طلاق کنند در صورتی که همسر دومی داشته باشند میتوانند آن را به طور کاملا رسمی و قانونی ثبت کرده و ضمن مراجعه به اداره ثبت احوال به حذف کردن نام همسر قبلی خود از شناسنامه شان اقدام کنند.

حذف نام مرد از شناسنامه زن

در صورتی که زن خواستار جدایی باشد امکان حذف نام همسر یعنی شوهر از شناسنامه زن تنها در صورتی امکان پذیر است که در دوران بعد از عقد جدایی انجام شده باشد و دوشیزه بودن زوجه مطابق احکام قضایی و سند طلاق قابل استنباط باشد همینطور طلاق‌‌ از نوع بائن غیر مدخوله باشد بدین ترتیب زن می تواند با مراجعه به ثبت احوال و ارائه مدارک لازم از جمله مدارک پزشکی قانونی مبنی بر دوشیزه بودن اقدام به حذف نام همسر خود کند یعنی در دو صورت امکان پذیر است.

۱: اثبات بکارت طبق حکم دادگاه یا مطابق اظهارات مرد در زمان طلاق در دادگاه

۲:  در صورتی که زوجه مجددا ازدواج نماید و این امر در دفتر ازدواج و طلاق به ثبت برسد نه صرف معرفی.

«ادامه دارد…..»

مقالات مرتبط:

اگر حق طلاق با زن باشد مهریه تعلق میگیرد؟

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *