قوانین حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه

قوانین کامل حذف نام همسر (فوت شده) از شناسنامه (بخش دوم)

قوانین حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه ممکن است در بعضی موارد یکی از زوج ها فوت کند. برخی از زنان ممکن است مایل نباشند که دیگر نام همسر در شناسنامه شان وجود داشته باشد. در این صورت فقط کافی است با داشتن اسناد و مدارک مورد نیاز به ادارات ثبت احوال مراجعه کنند و نسبت به حذف کردن نام همسر فوت شده خود از شناسنامه اش اقدام نماید و نام او را از شناسنامه خود پاک کند.

حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه

نکته قابل توجه این که در واقع فقط زن و شوهرانی که بین ایشان نزدیکی واقع شده باشد بعد از طلاق میتواند در شناسنامه المثنی نام همسر قبلی خود و ازدواج و طلاق و مربوط به آن را از بین ببرند.

قوانین حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه به عبارتی  اگر بعد از فوت نمودن زوج، زوجه باکره بوده باشد این امکان برای او فراهم است که با مراجعه به پزشکی قانونی و گرفتن حکم پرده بکارت اقدام به حذف نام همسر قبلی خود و گرفتن شناسنامه جدید کند در حالیکه در صورت باکره نبودن تنها زمانی می توانند اقدام به این کار کنند که ازدواج مجدد انجام داده باشند.

مدارک لازم برای حذف نام همسر فوت‌ شده

  • ارائه گواهی فوت شخص متوفی
  • سند ازدواج یا همان نکاح نامه
  • اوراق هویتی متقاضی از قبیل شناسنامه و کارت ملی

حذف نام زن از شناسنامه مرد

در صورتی که مرد از زن اول خود طلاق گرفته شده باشد و اقدام به ثبت طلاق کرده باشد ، و بعد از با زن دیگری عقد و ازدواج مجدد کند و اطلاعات عقد و ازدواج با زن دوم به ثبت رسیده باشد و در شناسنامه درج گردد، این امکان برای مرد فراهم است که برای حذف نام زن اول از شناسنامه اش اقدام کند. این کار برای مرد علاوه بر کم شدن بار روانی، می تواند باعث راحت تر ارائه دادن شناسنامه هم بشود.

حذف نام همسر اول از شناسنامه مرد

تنها رویه قضائی در این مورد ماده ۳۲ قانون ثبت احوال است که بیان می‌دارد اگر چنانچه مردی با همسرش متارکه کرده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواجش و درج شدن نام او در شناسنامه اش می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست خود را برای حذف نام همسر اول ارائه نماید .

حذف نام همسر در ازدواج موقت

در ازدواج موقت یا به اصطلاح همان صیغه نیازی به ثبت اسم و درج آن در شناسنامه نیست اما مطابق با قوانین جمهوری اسلامی در سه حالت این نوع ازدواج بایستی به ثبت برسد .

۱.  زمانی که زن باردار باشد.

۲.  قبل از وقوع عقد طرفین با یکدیگر توافق کرده باشد که به ازواج شان به ثبت برسد.

۳.  سومین مورد زمانی است که ضمن عقد شرط کرده باشند ازدواجشان به ثبت قانونی برسد .

از آن‌جایی که پس از ثبت ازدواج موقت، واقعه‌ی ازدواج و نام همسر موقت در شناسنامه نوشته خواهد شد، زمانی که هر یک از زوجین در این نوع ازدواج موقت باشند و درخواست حذف نام همسر خود را بعد از جدایی داشته باشند در صورت ثبت ازدواج به دلایل فوق، طرفین می‌توانند نام همسر پیشین خود را از شناسنامه‌ی شان به همان ترتیب که در مورد ازدواج دائم ‌و موارد متعدد آن توضیح داده شد حذف کنند.

«نکته حائز اهمیت در مورد ازدواج موقت این است که در این نوع ازدواج نام زوجین در شناسنامه یکدیگر ثبت نمی گردد اما نام فرزندان حاصل از این ازدواج در شناسنامه پدر و مادر ثبت می گردد و هیچ راه و قانونی برای عدم ثبت نام آن ها  (فرزندان) وجود ندارد.»

باکره بودن زوجه

بکارت زوجه علاوه بر تاثیرش بر روی مهریه و تعلق نصف آن به زوجه تاثیر دیگری هم دارد یعنی در زمانی که زوجه باکره باشد و طلاق در دوران عقد صورت پذیرد زن عده نخواهد داشت در این صورت همانطور که گفتیم هر یک از زوجین می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان و یا اداره ثبت احوال با ارائه مدارک شناسایی، دادن دادنامه طلاق، گواهی دوشیزگی زوجه نسبت به حذف نام همسر خود از شناسنامه اقدام نمایند.

مقالات مرتبط:

اگر مرد درخواست طلاق دهد و اگر زن راضی به طلاق نباشد

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *