وکیل جعل

وکیل جعل

بهترین وکیل جعل ، کسی است که تخصص حقوقی او در امور کیفری است و تسلط و تمرکز کافی به قوانین و مقررات جزا و جرائم کیفری داشته و در واقع تمرکز خود را از شاخه های گسترده علم حقوق به حوزه جنایی محدود کرده است.

جعل یک جرم غیرقابل گذشت است که هر روزه موضوع بسیاری از دعاوی دادگاه ها و دادسرا ها را تشکیل می دهد. نام این جرم را همه ما شنیده ایم و می دانیم که اگر برای مثال کسی امضای دیگری را کپی کند و مثل آن را روی یک سند، چک یا قرارداد و هر نوشته دیگری بزند جعل محسوب می شود یا مثل کسی که گذرنامه های جعلی می سازد. اما لازم است بدانیم که جعل محدود به همین موارد نیست و دامنه آن بسیار گسترده تر از آن چیزی است که ما به آن آگاهی داریم. از این رو مشخص است که دانش حقوقی یک وکیل جعل به راحتی می تواند به ما در شناسایی جرم و شکایت و پیگیری آن کمک قابل توجهی کند.

جرم جعل چگونه رخ می دهد؟

اول از همه باید بدانیم که جعل تنها بر روی نوشته های بر روی کاغذ رخ می دهد و تغییر و تحریف در موارد دیگر جعل محسوب نمی شود. طبق ماده 523 قانون مجازات اسلامی کتاب تعزیرات جرم جعل اینگونه مقرر شده است: «جعل و تزویر عبارتند از: ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی، خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن ‌یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته‌ای به نوشته دیگر یا به کار بردن مهر دیگری ‌بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها به قصد تقلب.»

با توجه به این ماده انجام دادن هر کدام از اعمال گفته شده از قرار خراشیدن (محو کردن بخشی از یک کلمه)، تراشیدن (از بین بردن کل کلمه)، قلم بردن (ناخوانا کردن یا خط کشیدن بر روی بخش هایی از یک نوشته)، الحاق (اضافه کردن کلمه ای به متن نوشته و سند)، محو کردن (به معنی پاک کردن بخشی از یک نوشته)، و الصاق (وصل کردن دو نوشته بهم) می تواند منجر به وقوع جرم جعل شود البته پیش شرط همه اینها وجود عنصر روانی جرم جعل یعنی داشتن قصد تقلب است. پس اگر کسی با قصد تقلب این اقدامات را انجام بدهد جاعل یعنی جعل کننده شناخته خواهد شد.

جعل اسکناس

جعل اسکناس یکی از انواع جرم جعل است که وقتی رخ می دهد که فرد اقدام به انجام یکی از اعمال فوق در اسکناس نماید. در این باره ماده 526 قانون مجازات اسلامی کتاب تعزیرات مقرر داشته است که «هر کس اسکناس رایج داخلی یا خارجی یا اسناد بانکی نظیر برات‌های قبول شده از طرف بانکها یا چکهای صادره از طرف بانکها و‌سایر اسناد تعهدآور بانکی و نیز اسناد یا اوراق بهادار یا حواله‌های صادره از خزانه را به قصد اخلال در وضع پولی یا بانکی یا اقتصادی یا بر هم‌ زدن نظام‌ و امنیت سیاسی و اجتماعی جعل یا وارد کشور نماید یا با علم به مجعول بودن استفاده کند چنانچه مفسد و محارب شناخته نشود به حبس از پنج تا ‌بیست سال محکوم می‌شود.»

با توجه به این ماده جعل اسکناس چه ایرانی و چه خارجی در صورتی که همراه با قصد اخلال در وضع پولی یا بانکی یا اقتصادی یا بر هم ‌زدن نظام‌ و امنیت سیاسی و اجتماعی کشور باشد اگر مجازات محارب یعنی اعدام را نداشته باشد، مجازات آن حبس از 5 تا 20 سال خواهد بود اما اگر جعل اسکناس با این نیت و قصد نباشد مجازات جعل اسکناس 1 تا 10 سال حبس خواهد بود.

جعل در وکالت نامه وکیل

وکالت نامه وکیل هم یک سند عادی یا رسمی است که مانند همه اسناد دیگر در صورتی که یکی از اعمال گفته شده در بالا در آن صورت بگیرد مرتکب به مجازات جعل وکالتنامه از قرار جبران خسارت وارده به شخص زیان دیده و مجازات حبس از شش ماه تا سه سال یا پرداخت سه تا هجده میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شود.

وظایف یک وکیل جعل خوب

وقتی صحبت از وکالت در جرم جعل به میان می آید باید آگاه باشیم که تعیین جعلی بودن یک سند وظیفه کارشناس دادگاه است و در صورتی که کارشناس سندی را جعلی تشخیص دهد این وظیفه مدعی است که ثابت کند سند جعلی نیست که این موضوع در هر پرونده و شرایط با پرونده و شرایط دیگر متفاوت است که در این وکیل جعل می تواند به شما راهنمایی بدهد که مثلا از شاهد استفاده کنید یا ادعای جعلی بودن را نپذیرید و به نظر کارشناس اعتراض کنید.

به همین دلیل حضور یک وکیل جعل حرفه ای می تواند در پیشبرد و مشخص کردن مسیر پرونده کمک زیادی بنماید.

شما می توانید برای مشاوره حقوقی درباره جرم جعل به گروه وکلای یازده – ده مراجعه کنید این گروه با حضور چند وکیل کیفری کارآزموده و با تجربه می تواند به صورت آنلاین و مشاوره تلفنی رایگان یا حضوری شما را در رسیدن به هدفتان یاری کنند.

سایر مقالات:

وکیل پولشویی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *