کلاهبرداری ارز دیجیتال

کلاهبرداری ارز دیجیتال

کلاهبرداری ارز دیجیتال امروزه استفاده از رمزارزها یا ارزهای دیجیتال بسیار رواج پیدا کرده است و افراد زیادی با سرمایه گذاری در این حوزه قصد به دست آوردن سودی را دارند. اگرچه این فضا یک فضای جدید و خلاقانه است و در صورتی که همه چیز به درستی پیش برود سود مدنظرمان را هم به دست خواهیم آورد اما باید توجه کنید که اگر از نحوه استفاده و قواعد حاکم بر بازی ارزهای دیجیتال آگاه نباشید ممکن است فریب خورده و سرمایه خود را از دست بدهید.

7 راه کلاهبرداری ارز دیجیتال

متاسفانه مانند همه مواقعی که یک ابتکار خلاقانه منافعی دارد، افرادی سودجو هستند که از آن به ضرر دیگران استفاده می کنند که مثال بارز آن در این روزها کلاهبرداری ارز دیجیتال است که روشهای کلاهبرداری در آن متنوع است و به همین دلیل بهتر است راه های کلاهبرداری ارز دیجیتال را بشناسید تا قربانی این جرم نشوید.

روش های  کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال

اگرچه ارزهای دیجیتال به خودی خود کلاهبرداری نیست و می توان به صورت قانونی از آن استفاده کرد اما شناخت راه های کلاهبرداری در آن می توانید با آگاهی بیشتری وارد این دینای ناشناخته و وسوسه انگیز شوید.

طرح پانزی یا هرمی

طرح پانزی یا هرمی که به آن چندسطح هم گفته می شود یکی از راه های کلاهبرداری رمزارزهاست که به این ترتیب عمل می کند. یک نفر با راه اندازی یک سیستم غیر واقعی و جعلی مثلا یک سایت جعلی از افراد دعوت می کند تا پول خود را به او بدهند و سودهای زیاد و وسوسه کننده دریافت کنند. در ابتدا به افرادی که زودتر ثبت نام کرده اند سود از پول افرادی که بعدتر ثبت نام می کنند پرداخت می شود و به مرور که کسی عضو نمی شود یا پول قابل توجهی جمع شده باشد، کلاهبردار فرار خواهد کرد.

طرح پانزی به عنوان یکی از راه های کلاهبرداری ارزهای دیجیتال بیشتر در مورد افراد ناآشنا با محیط ارزهای دیجتال به کار می رود و با وعده سودهای وسوسه کننده افراد را به سوی خود جلب می کنند.

کلاهبرداری ارز دیجیتال از طریق استخراج ابری

این روش یکی از روشهای پر هزینه کلاهبرداری ارزهای دیجیتال است که در واقع نوعی از همان طرح پانزی است که با وعده استخراج و ماینینگ یا استخراج بدون دستگاه و … از افراد سرمایه دریافت می شود اما این سرمایه اصلا صرف استخراج نمی شود، به این روش استخراج ابری هم گفته می شود.

به همین دلیل وقتی وعده این چنینی به شما داده می شود باید بدانید که هیچ سخاوتمندی در ارائه اینگونه پیشنهادات نیست و باید بسیار محتاط باشید.

تبلیغات صرافی ها و کیف پول های دیجیتال تقلبی

صرافی های غیرواقعی زیادی وجود دارند که با تبلیغات واهی شما را فریب می دهند مثلا با وعده عدم پرداخت هزینه برای تراکنش های خود برای معاملات یا استفاده از کیف پول های تقلبی یا تبلیغاتی مانند ثبت نام بدون احراز هویت انجام دهند. در این روش وقتی سرمایه را وارد می کنند دیگر امکان برداشت سرمایه نیست و در واقع سرقت شده محسوب می شود.

تیم پشتبانی تقلبی و کلاهبرداری ارز دیجیتال

گاهی از تیم های پشتیبانی یک پروژه برای شما پیام می آید که مثلا برای حساب شما یک مشکل به وجود آمده است و از شما می خواهند جهت رفع مشکل برای آنها بیت کوین یا اتریوم بفرستید. این راه کلاهبرداری ارز دیجیتال به این طریق است که یک تیم پشتیبانی تقلبی خود را موجه و قانونی جلوه داده و با استفاده از یک پروفایل تقلبی از شما می خواهد برای رفع مشکل اقدام کنید و بعد از آن به طور کلی ناپدید می شوند.

ازر دیجیتال رایگان

یکی از راه های کلاهبردای ادعای عرضه ارزهای دیجتال رایگان مثل عرضه بیت کوین رایگان در توییتر است. روش با سوء استفاده از نام افراد مشهور مثل خالق اتریوم است که با ایجاد یک صفحه جعلی به نام آنها کلاهبردار ادعا می کند قصد ارائه ارز رایگان دارد مثلا شما یک مقدار بیت کوین ارسال می کنید و چند برابر آن را دریافت خواهید کرد درحالیکه بعد از ارسال هیچ چیز نصیب شما نخواهد شد.

کلاهبرداری ارز دیجیتال با وعده استخراج با گوشی و کامپیوتر

استخراج بیت کوین و اتریوم و بقیه ارزهای دیجیتالی که بزرگ هستند اصلا و به هیچ عنوان توسط گوشی های و کامپیوترهای خانگی ممکن نیست و اصلا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. در این روش با ایجاد یک نرم افزار یا سایت که وعده استخراج را می دهد و به نظر هم قابل اطمینان می آید به شما معرفی می شود و با ادعای استخراج سرمایه شما را می گیرند.

کلاهبرداری با عرضه توکن های بی ارزش

توکن ها نوعی ارز دیجیتال هستند که زیاد معامله نمی شوند و ارزش زیادی ندارند اما ممکن است برای سرمایه گذاری به فرد پیشنهاد شود با این ادعا که بعدها ارزش آن به طور قابل توجهی افزایش پیدا خواهند کرد درحالی که بعد از خرید این توکن های بی ارزش دیگر هیچ خبری از کسی که پول را به او پرداخت کرده اید نیست!

راه های کلاهبرداری ارزهای دیجیتال بسیار زیرکانه طراحی می شوند و با توجه به جدید بودن این روش کسب درآمد باید با دقت بررسی شود که آیا در راه درستی سرمایه گذاری می کنیم یا خیر مخصوصا برای افراد مبتدی اگرچه پلیس فتا ارز دیجیتال را تحت نظارت دارد و کلاهبرداری و سایر جرایم مرتبط با آن را پیگیری می کند اما لازم است که هر فرد قبل از اینکه کار به پلیس و دادگاه برسد خودش با نگاهی تیزبینانه محل سرمایه گذاری خود را بکاود تا قربانی زیاده خواهی دیگران نشود.

مقالات مرتبط:

آیا ارز دیجیتال قانونی است؟

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *