کیفرخواست چگونه صادر می شود

کیفرخواست چگونه صادر می شود؟

کیفرخواست چگونه صادر می شود عموما پس از وقوع جرم و اتمام تحقیقات، دادستان یا جانشین او تقاضا نامه ای را جهت صدور حکم به مجازات متهم صادر می نماید که کیفرخواست نام دارد. در ادامه جزئیات بیشتر در این زمینه خواهیم پرداخت.

کیفرخواست چیست؟

به طور کلی پس از بررسی دقیق و کامل جزئیات وقوع یک جرم و انجام تحقیقات در این زمینه بازپرس آخرین دفاعیات متهم را شنیده و با اعلام ختم تحقیقات و اظهار نظر نهایی درباره پرونده آن را نزد دادستان ارسال می‌کند. نظر بازپرس می تواند یکی از موارد زیر باشد:

عمل متهم متضمن جرمی نبوده و یا اصولاً جرمی واقع نشده است؛ در این صورت با صدور قرار موقوفی تعقیب رسیدگی خاتمه می یابد.

عمل متهم جرم بوده و قرار مجرمیت صادر می نماید؛ در این صورت دادستان ظرف 5 روز پرونده را ملاحظه و نظر خود را اعلام می نماید. به این ترتیب، کیفرخواست صادر و پرونده به دادگاه صالحه ارسال می شود.

بنابراین، می توان گفت کیفرخواست ادعایی است که دادستان درباره مجرم بودن متهم مطرح می کند و از دادگاه می خواهد تا به آن رسیدگی و حکم لازم را صادر نماید. در حقیقت دادستان با صدور کیفرخواست اعلام می کند که تحقیقات دادسرا به نتیجه رسیده و متهم پرونده مجرم است؛ به همین دلیل از دادگاه درخواست کیفر و مجازات می کند.

چه مواردی باید در کیفرخواست ذکر شود؟

بر طبق بند م ماده ۲ قانون اصلاح قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب لازم است تا مواردی در کیفرخواست درج شوند. این موارد عبارت اند از:

  • نام و نام خانوادگی، نام پدر، سن، شغل، محل اقامت، با سواد یا بی‌سواد بودن، مجرد یا متأهل بودن متهم
  • نوع قرار تأمین با قید این که متهم بازداشت است یا آزاد
  • نوع اتهام
  • دلایل اتهام
  • موارد قانونی مورد استناد
  • سابقه محکومیت کیفری در صورتی که متهم دارای سابقه محکومیت کیفری باشد
  • تاریخ و محل وقوع جرم

کیفرخواست در کدام مراجع مورد رسیدگی قرار می گیرد؟

طبق بند ج ماده ۱۴ قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب، دادگاه های جزایی و انقلاب فقط به جرایم مندرج در کیفرخواست رسیدگی می کنند مگر در مورد جرایمی که مستقیما در دادگاه و بدون کیفرخواست مطرح شده باشد.

از جمله این جرایم می توان به مواردی که در تبصره ۳ ماده ۳ قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب به آنها اشاره شده است نام برد. این جرایم عبارت اند از:

  • پرونده هایی که موضوع آنها جرایم مشمول حد زنا یا لواط است
  • جرایمی که مجازات قانونی آنها فقط تا سه ماه حبس و یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال می باشد
  • جرائم اطفال که مستقیما در دادگاه های مربوطه مطرح می شود

آیا می توان نسبت به صدور کیفرخواست اعتراض کرد؟

معمولا هنگامی که بنا بر تصمیم دادسرا قرار منع تعقیب یا قرار موقوفی صادر می گردد می توان به صدور این قرار اعتراض کرده و این اعتراض به همراه پرونده به دادگاه ارسال می شود، اما زمانی که قرار جلب و در نهایت کیفرخواست صادر شود، اعتراض امکان پذیر نمی باشد. به عبارت دیگر، قرار مجرمیت دادسرا قابل اعتراض نیست، زیرا در صورتی که متهم اعتراضی به صدور کیفرخواست داشته باشد می تواند آن را در دادگاه مطرح کند.

مقالات مرتبط:

قوانین جدید طلاق توافقی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *